Start / Programy / Olejak
 
 

Olejak

OLEJAK - Program doboru zbiorników na olej opałowy

Firma SOTRALENTZ biorąc pod uwagę postępującą komputeryzację biur projektowych i punktów handlowych wprowadza na rynek program doboru zbiorników na olej opałowy - OLEJAK. Jest on głównie przeznaczony dla projektantów i firm handlowych, niemniej w pewnych modułach może być wykorzystany przez instalatorów. Tworząc go, szczególną uwagę zwrócono na wyczerpanie wszystkich zagadnień związanych z zaprojektowaniem magazynu oleju, nie zapominając o prostocie obsługi programu.

Wszystkie zbiorniki można łączyć w baterie szeregowe. Dodatkowo dla zbiorników z typoszeregu VARIOLENTZ, oraz EUROLENTZ-KOMFORT można stosować ustawienia dwuwymiarowe: prostokątne, trójkątne, oraz kątowe "L". Kształt ten w bardzo prosty i intuicyjny sposób wybieramy, odznaczając odpowiednie pola na "szachownicy".

Po każdorazowej zmianie typu, wielkości, bądź ilości zbiorników program aktualizuje i przedstawia podstawowe dane baterii: ilość wybranych zbiorników, wymiary, pojemność, wagę pojedynczego zbiornika i maksymalnie napełnionej baterii, oraz minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego na magazyn oleju. Również w tym miejscu program informuje nas czy jest spełniony warunek założonej ilości tankowań lub podaje ilość tankowań wyliczoną na podstawie zapotrzebowania i aktualnej objętości.

Wciskając przycisk "Zestaw baterię" dla dobranego kształtu baterii, program wykona zestawienie niezbędnego orurowania. W oknie "Zestawienie baterii" w formie przygotowanej do wydruku w postaci oferty otrzymujemy ceny jednostkowe i całkowite z uwzględnieniem kursu Euro oraz ewentualnego rabatu.

Szczególnie przydatne dla projektantów są opcje generowania rysunków CAD, oraz opisu technicznego. Pierwsza z nich tworzy rysunek całej baterii (w trzech rzutach) w wektorowym formacie dxf. Pozwala on na edycję w programach CAD, oraz wklejanie do innych rysunków. Dzięki drugiej opcji, jednym kliknięciem myszy tworzymy opis techniczny magazynu oleju dla rozpatrywanej baterii zbiorników. Treść opisu jest tworzona na podstawie opcji wybranych w programie m.in.: miejsca ustawienia zbiorników (kotłownia czy wydzielony magazyn), rodzaju wybranego zbiornika (jedno- lub dwupłaszczowy), itp. Projektant może dostosować opis techniczny do własnych potrzeb edytując jego wzorzec. Specjalny odnośnik umożliwia zapoznanie się z adresem lokalnego dystrybutora zaprojektowanych urządzeń.

Podsumowując program OLEJAK, za pomocą kilku ruchów myszy pozwala:

  • obliczyć orientacyjne sezonowe zapotrzebowanie na olej opałowy,
  • wybrać i wydrukować zestawienie zbiorników wraz z niezbędnym orurowaniem,
  • otrzymać wymiary baterii oraz minimalne wymiary pomieszczenia,
  • wydrukować kompletną ofertę cenową,
  • wygenerować rysunki baterii w formacie umożliwiającym dalszą obróbkę w programach CAD,
  • utworzyć opis techniczny do projektu magazynu oleju.


Używając programu OLEJAK można zapomnieć o "przedzieraniu się" przez dobór niezbędnego orurowania, wytyczne dla pomieszczenia na magazyn oraz ręczne rysowanie zbiorników. Jak bardzo jest to czasochłonne, szczególnie przy pracy z bateriami o nietypowych kształtach, mogą powiedzieć ci, którzy już to robili.

Pytania i uwagi dotyczące działania programu prosimy kierować na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.